You are currently viewing Міні-ГЕС у закарпатській Красній: чи є користь сільській громаді?

Міні-ГЕС у закарпатській Красній: чи є користь сільській громаді?

  • Категорія запису:Новини
У той час, як на Закарпатті триває дискусія будувати чи ні малі ГЕС на річках, у селі Красна на Тячівщині вона працює вже 3 роки. Люди до неї звикли і кажуть так: «Нам станція не заважає…»

Про роботу ГЕС говорить і сільський голова Василь Леспух«З боку керівництва міні-ГЕС було виконано всі зобов’язання, які ми підписали в договорі. Вони здійснили регуляцію та берегоукріплення правого берега річки Красношурка, куди пролягає ГЕС. Обіцяють нам допомогти і в дальших протипаводкових заходах, які плануємо здійснювати вже наступного року».

З його слів, на сьогодні мешканці не мають проблем із електропостачанням – було замінено електролінії та п’ять трансформаторів, з яких встановлено три нові. І що важливо – в мережі стабільно показує 220 В. Хто із споживачів колись стикався з коливаннями в мережі, знає, наскільки жахливими можуть бути наслідки – зіпсована електротехніка, небезпека для життя. Для прикладу, жителі сусідньої Усть-Чорної постійно нарікають на перепади, а то й часті відключення світла. А воно для них служить і альтернативним джерелом тепла – через відсутність газу чимало помешкань у люті морози дообігрівають електрокамінами. Також Красна – чи не єдине село в цій місцевості, яке має добротно облаштоване вуличне освітлення.

Чимало допомагає керівництво міні-ГЕС і в плані соціально-економічного розвитку села. Тільки цього року в місцеву казну було перераховано 135 тисяч гривень. А це значні кошти, які місцева влада планує спрямувати на розвиток інфраструктури. На одній із сесій прийняли рішення дозволити власнику викупити землю, на якій розміщена адмінспоруда міні-ГЕС, що  теж поповнить сільський бюджет значними фінансовими ресурсами.

Розвінчують тут і одну з найбільших страшилок, буцімто саме ГЕС призводять до обезводнення річки та висихання криниць. «Це повний абсурд!» – переконують у селі Красна. Кожна мисляча людина не може не помітити зміни клімату не лише на планеті, а й у окремо взятому регіоні. Малосніжні зими, засушливе літо, зменшення опадів – ось де криється істинна причина того, що навіть повноводні річки літом стають маленькими потічки. Для прикладу, село Руня, яке знаходиться у протилежному куточку Тячівщини, страждає без води уже не один рік. Зрештою, як вдалося переконатися на власні очі, під час засушливого періоду станція просто не працює.

Якщо рівень води в річці падає нижче санітарного мінімуму, система відключається автоматично, пояснив нам працівник станції. Це теж обумовлено в договорі.

До речі, обслуговує міні-ГЕС 5 осіб, всі місцеві мешканці. Працівники вчасно отримують зарплату, мають соціальні гарантії. Станція оснащена спеціальною системою SCADA, яка здійснює управління, контроль технологічного процесу та візуалізацію за допомогою промислового комп’ютера PLC. Сільський голова Василь Леспух упевнений, що гідроенергетичні ресурси наших річок можна й потрібно використовувати. Однак робити це треба без шкоди для навколишнього середовища і в обов’язковому погодженні з громадою. Тим більше, що в цивілізованій Європі малі гідроелектростанції вже давно стали основою енергетичної стабільності й на практиці не мають негативів.

Новини Закарпаття